Facebook Instagram Spotify

Jego projektowanie i budowa trwały w sumie ponad 10 lat. Nic dziwnego, w końcu z założenia miał zmienić nie tylko mapę centrum Gdańska, ale wprowadzić również nową jakość w sposobie spędzania czasu przez mieszkańców i gości odwiedzających Pomorze. Forum Gdańsk. Ma być miejscem spotkań, rozrywki, odpoczynku, zakupów, a także pracy, kultury, edukacji. Jak podkreślają inwestorzy, to jeden z najnowocześniejszych funkcjonalno-użytkowych kompleksów w Europie.

Forum Gdańsk to 170 sklepów. Do tej pory w centrum Gdańska nie było obiektu, który pod jednym dachem mieściłby najpopularniejsze i najbardziej pożądane przez klientów marki. Będzie tu można zarówno kupić odzież i obuwie, jak i sprzęty, które są niezbędne w wyposażeniu domu. Zakupów dźwigać nie trzeba, ponieważ na terenie Forum Gdańsk znajduje się parking na ponad tysiąc samochodów.

Sześć hektarów powierzchni (w tym dwa hektary powierzchni terenów zielonych), osiem kondygnacji, kilometr tras rowerowych z parkingami dla jednośladów i stacjami naprawczymi, nowy parking dla samochodów. Sklepy, restauracje, kino, place miejskie i aleje nad kanałem Raduni. Place zabaw dla dzieci, siedziba instytucji kultury, ścieżki edukacyjne, instalacje street art. Forum Gdańsk to zupełnie nowe spojrzenie na przestrzeń miejską. Inwestycja to tak naprawdę kompleksowa zabudowa Targu Siennego i Targu Rakowego i całkowita zmiana na mapie kwartału ulic 3 Maja, Hucisko, Wały Jagiellońskie i alei Armii Krajowej w Gdańsku.

Architektonicznie Forum Gdańsk to kompleks budynków, które stanowią linię czasu łączącą dawny Gdańsk z nowoczesnością. Z jednej strony mamy tu więc ceglane budynki, które stylistyką nawiązują do starej architektury. W ramach inwestycji zachowano były zabytkowy budynek klasztorny, budynek należący do Dyrekcji Poczty i Telekomunikacji oraz Wojewódzkiej Biblioteki i Park im. Harcerzy Polskich w Wolnym Mieście Gdańsku. Z drugiej strony to nowoczesne, wielofunkcyjne projekty z wielkoformatowymi przeszkleniami, które wkomponowują się w naturalne uwarunkowania przestrzeni (np. kanał Raduni).

Tak więc Forum Gdańsk ma być przestrzenią, która łączy stare z nowym. To szacunek do historycznej lokalizacji i zabytkowych budynków (w ramach inwestycji nową fasadę zyskał budynek klasztorny przedszkola sióstr Elżbietanek, którego dzieje sięgają 1887 roku). Warto wspomnieć, że podczas prac archeologicznych spod ziemi wydobyto ponad 10 tysięcy eksponatów, które zostaną zaprezentowane w specjalnych gablotach. Z drugiej strony to ukłon w stronę nowoczesności. Nie tylko, jeśli chodzi o wcześniej wspomnianą architekturę czy funkcjonalność. Na terenie Forum Gdańsk nie brakuje odniesień do współczesnej sztuki ulicznej. Pojawiły się tu murale wykonane przez Grupę Kolektyw Forum. Na terenie inwestycji podziwiać będzie można również między innymi wielkoformatową rzeźbę Lew, która odwołuje się bezpośrednio do symboliki Gdańska (zresztą lew stał się symbolem całej inwestycji). Wysoka na 14 metrów rzeźba, naturalnie pokryta rdzą i zakonserwowana, jest widoczna z każdego miejsca Forum Gdańsk. Jej autorem jest Tomasz Górnicki.

Miejsce dawnego Targu Siennego i Rakowego to także zrewitalizowane place miejskie i parki. Tereny zielone, które zajmują ponad dwa hektary i które zgrabnie wkomponowują się całą przestrzeń, zaprojektowała znana ogrodniczka Katarzyna Bellingham. W sumie Forum Gdańsk pochwalić się będzie mogło 33 tysiącami sadzonek i 80 gatunkami roślin.

Na terenie Forum Gdańsk znajduje się również przestrzeń rekreacyjna z Dziedzińcem Parkowym, Placem Ratuszowym czy Bulwarem Kanału Raduni oraz place zabaw dla dzieci.

Jak podkreśla inwestor, w Forum Gdańsk to przestrzeń publiczna kształtuje przestrzeń handlową. Zrobimy tu oczywiście zakupy, ponieważ znajdzie się tu miejsce dla 170 sklepów, ale przede wszystkim ma być to miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści spędzać będą wolny czas i gdzie rozpoczynać się będzie wycieczka w głąb zabytkowego Gdańska.

Bardzo ważnym elementem Forum jest również jego funkcja kulturalna. Przy Targu Rakowym powstało centrum kulturalne Kunszt Wodny. To tutaj znajdować się będzie nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej. Znajdziemy tu również kino studyjne, księgarnię, sale szkoleniowo-konferencyjne i punkt informacji kulturalnej. Z ogólnodostępnego tarasu widokowego rozpościera się zaś widok nie tylko na Główne Miasto, ale i dawne tereny postoczniowe, które tworzą wyjątkowy klimat miasta.

Forum Gdańsk zmieniło również mapę komunikacyjną Śródmieścia. Powstał tunel nad torami kolejowymi, dzięki czemu zyskano nową przestrzeń naziemną. Wybudowano nowy przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej i nowy węzeł integracyjny tramwajowo-autobusowy. Powstała również ulica Nowe Podwale Grodzkie, która jest półtorakilometrową alternatywą dla zakorkowanego każdego dnia ciągu od Dworca PKP do ulicy Okopowej.

Kontakt

Forum Gdańsk

ul. Targ Sienny 7, Gdańsk

www.forumgdansk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo